Email : Sotheara@advan-auto.com
…………………………………………………………………..
កាលពីពេលថ្មីៗក្រសួងសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូន បានបង្ហាញថា កំណើនរថយន្តដែលចរាចរណ៍នៅប្រទេសកម្ពុជាបានកើនឡើងជាង ៩២ មុឺនគ្រឿងដែលបានចូលរួមចំណែកជួយរកចំណូលចូលដ្ឋជាង ៤១,៩% លើពន្ធគយសរុប គិតត្រឹម៩ខែ នៃឆ្នាំ២០២១នេះ។
យ៉ាងណាមិញបើធៀបនិងឆ្នាំ ១៩៩៨ រហូតមកដល់ចុងឆ្នាំ ២០២១ ក្នុងរយៈពេល២៣ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ចំនួនរថយន្តមានការកើនឡើងពី ៦,៥ មុឺនគ្រឿងរហូតដល់ ៩២ មុឺនគ្រឿង នេះបើតាមការបង្ហាញពី ឯកឧត្ដមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល នាព្រឹកថ្ងៃទី០៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។
ជាមួយគ្នានេះដែរ បើយោងតាមអគ្គនាយកដ្ឋាននិងរដ្ឋាករកម្ពុជា បញ្ជាក់ថា ចំណូលពីយានយន្ត និងគ្រឿងចក្របានគ្រប់ដណ្តប់ ៤១,៩% គិតជាទឹកប្រាក់មានចំនួន២,៨៨២.០ ប៊ីលានរៀល នៃពន្ធដែលប្រមូលបានសរុប គិតត្រឹមត្រីមាសទី៣ នៃឆ្នាំ ២០២១ កន្លងទៅនេះ ។
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីដើមឆ្នាំ ២០២១ កន្លងទៅ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានសម្រេចបញ្ចុះអត្រាអាករពិសេស លើមុខទំនិញរថយន្តមួយចំនួនដែលបានចាប់ផ្តើមអនុវត្តន៍តាំងពីថ្ងៃទី ១ ខែមិនា ឆ្នាំ ២០២១ មកម្លេះ ។