យោងតាមសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់ទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្រ្ដី ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងអគ្គនាយកដ្ឋានគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជាព្រមជាមួយនឹងកិច្ចប្រជុំ កាលពីថ្ងៃទី១៣ កញ្ញា នេះ ក្រសួងការពារជាតិបានចេញនូវសារាចរមួយ កាលពីថ្ងៃទី ២០ ម្សិលមិញ ស្ដីពីការអនុវត្តវិធានការប្រមូលពន្ធ និងប្ដូរចង្កូតពីស្ដាំមកឆ្វេងលើយានជំនិះគ្រប់ប្រភេទដែលកំពុងប្រើប្រាស់ស្លាកលេខ ខេមរភូមិន្ទ ។
រូបភាព៖ គណនី Facebook: General TEA Banh
ចំពោះរថយន្ដដែលបានទៅបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធរួចរាល់ហើយ ក្រសួងនឹងធ្វើការអនុញ្ញាតឲ្យប្រើប្រាស់បានជាធម្មតា ប៉ុន្ដែប្រសិនជាមិនបានធ្វើទៅតាមការជូនដំណឹងទេ រថយន្ដស្លាកលេខ ខ.ម ទាំងនោះ នឹងត្រូវក្រសួងការពារជាតិ ដកហូតស្លាកលេខដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា យានយន្ដដែលអនុញ្ញាតឲ្យប្រើប្រាស់ស្លាកលេខ ខ.ម មានដូចជា យានយន្ដដែលត្រូវបានរដ្ឋបំពាក់ ឬកម្មសិទ្ធរបស់រដ្ឋតែត្រូវយកមកកែច្នៃតម្លើងជាថ្មី យានយន្ដបានពីប្រទេសជំនួយ ឬអំណោយសប្បុរសជនដែលបំពេញកាតព្វកិច្ចពន្ធរួច យានយន្ដដែលទទួលបានពីការសម្រេចរបស់តុលាការ ឬយានយន្ដដែលទាហានទិញដោយប្រើធនធានផ្ទាល់ខ្លួនដាក់ចូលក្នុងក្របខណ្ឌរដ្ឋ។
ចំណែកឯរថយន្ដដែលត្រូវប្ដូរចង្កូតពីស្ដាំមកឆ្វេងត្រូវរូតរះធ្វើឲ្យបាន យ៉ាងយូរបំផុតត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនាឆ្នាំ ២០២២។